Úspešná žena - Joan Kathleen Rowlingová

Dnes je britská spisovateľka Rowlingová známa ako autorka sérií fantasy kníh o Harry Potterovi, ktoré vzbudili medzinárodný záujem a získali množstvo cien. Aká bola ale cesta tejto matky, ktorá dokáže dostať pred kníhkupectvá davy ľudí k druhej priečke v rebríčku najmajetnejších žien podľa vplyvného amerického časopisu FORBES?

Jo ako ju volajú priatelia sa narodila 31.7.1965 v mestečku Chipping Soudbory neďaleko Bristolu laborantke Anne a manažérovi firmy Rolls Royce Petrovi. J. K. Rowlingová stihla na seba upozorniť už ako šesť ročná, krátkou poviedku o zajačikovi “Rabittovi”.

V roku 1971 sa jej rodina presťahovala do Winterbournu, kde v ich susedstve žili deti s ktorými sa malá Joanne a jej sestra Di hrali na kúzelníkov. Pozoruhodné je, že ich najlepšími priateľmi boli v tomto období Vikky Potterová a jej brat Ian Potter.

Strednú školu navštevovala vo Wyedean Comprehensive, kde už vtedy zabávala priateľov rozprávaním svojich príbehov. Po štúdiách francúzštiny a literatúry na Exeter University stihla absolvovať ročný pobyt v Paríži, kde si zdokonaľovala francúzsky jazyk a pracovala ako asistentka učiteľa.

Metropolu Paríž sa neskôr rozhodla vymeniť za metropolu Londýn. Tu pracovala ako sekretárka pre Amnesty International. V roku 1990, počas jednej štvorhodinovej cesty z Manchestru do Londýna dostala nápad napísať príbeh o malom chlapcovi navštevujúcom školu pre čarodejníkov. Priamo vo vlaku si vymyslela postavy a vystavala príbeh. Toto sa stalo základom pre knihu Harry Potter a Kameň mudrcov.

V roku 1990 však umiera aj jej mamka a jej smrti sa Joanin otec rozhodol znovu oženiť.

Aby sa dokázala vyrovnať s novou situáciou, rozhodla sa presťahovať do Portugalska do mesta Oporto aby tam učila angličtinu.

Spoznala tam portugalského televízneho reportéra Jorge Arantesa, za ktorého sa 16. októbra 1992 vydala. V roku 1995 sa síce rozviedli, avšak medzitým sa im narodila dcérka Jessica. V tomto pre ňu novom prostredí vznikajú aj prvé kapitoly knihy Harryho Potera.

V decembri 1994 sa spolu s dcérkou sťahuje naspäť do Anglicka do Edinburghu, kde býva doteraz. Síce opäť doma v Anglicku, ale s množstvom problémov, bez práce a na sociálnej podpore. Nemala skoro žiadne peniaze a preto nepísala do počítača, ale rukou na papier. Potom si texty prácne prepisovala na stroji. Napriek problémom a času, ktorý musela venovať dcérke Jessice sa jej podarilo dokončiť prvú knihu o malom kúzelníkovi.

Je to neuveriteľné, ale jej knihu najprv odmietli tri vydavateľstvá z rôznych dôvodov. Jedným z dôvodov bolo napríklad to, že sa kniha vydavateľom zdala veľmi hrubá. Až vydavateľstvo Bloomsbury sa ako štvrté v poradí rozhodlo knihu vydať. Kniha sa začala predávať bez veľkej reklamy a propagácie. Ale veľký záujem čitateľov vzbudil aj záujem médií a hystéria nazvaná Harry Potter bola na svete.

Nepopierateľný talent J. K. Rowlingovej a jej sedem príbehov o malom čarodejníkovi Harrym Potterovi poznačili knižný trh na celom svete. Bývalá slobodná matka, poberajúca sociálne dávky je dnes jedna z najbohatších žien na svete. Predáva milióny kníh preložených do vyše 40 jazykov za ktoré inkasuje nepredstaviteľné sumy.