Fešandy, nedajte sa nachytať na parfumoch!

Chcete si urobiť radosť novou vôňou? Než ale začnete skúšať a vyberať, mali by ste o parfumoch vedieť niekoľko základných informácií.

Takže za prvé, parfum nieje to isté ako parfumová voda, alebo toaletná voda. Neznamená to samozrejme, že by toaletná voda nemohla pekne voňať, ale od parfumu sa zásadne líši. Parfum totiž obsahuje najvyššiu koncentráciu vonných olejov (15-30%), a preto je jej cena samozrejme najvyššia. Lacnejšou variantnou je parfumová voda, ktorá obsahuje 8-15% vonných zložiek a toaletná voda s 4-8% vonných zložiek. Najlacnejšia voľba je kolínska voda s obsahom iba 3-5% vonných olejov. Obsah vonných olejov nám napovedá, ako dlho vydrží parfum voniať. Z toho, čo sme si už napísali, je jasné že toaletné a parfumové vody nevydržia voniať tak dlho ako parfum.

Ďalej je dôležité poznať jednotlivé zložky parfumu – nazývané tóny, ktoré sa môžu od seba navzájom zásadne líšiť. Pri skúšaní vyskúšajte vôňu na zápästí, je to lepšie ako na papieriku, pretože na vašej koži môže zapracovať vaša chémia a výsledok sa od testu papierikom môže líšiť. To prvé čo ucítite sa volá „hlava“ parfumu, alebo vrchný tón, ktorý je najprchavejší. Druhá vôňa, ktorá sa začne uvoľňovať po zhruba desiatich minútach sa volá srdce. A posledná, ktorá sa volá „základ“ sa rozvinie až za hodinu. Preto nieje dobré skúšať niekoľko parfumov naraz. Vône sa môžu navzájom ovplyvniť a vy môžete byť pri bežnom použití v reále sklamaná výsledkom. Najlepšie je vždy na vlastnej koži otestovať jednu vzorku a radšej zájsť do parfumérie niekoľko krát.

Ak ste sa dočítali až sem, základné veci už viete. A nakoniec vám dáme pár typov.

1. Dávajte si pozor, či to čo vám ponúkajú ako parfum aj parfumom skutočne je! Budete prekvapené koľko parfumov (aj značkových) na regáloch v parfumérii podľa obsahu vonných olejov parfumom nieje!

2. Nekupujte lacné parfumy. Jedná o „fake“ - lacnú náhradu, ktorá parfumom určite nieje a môže vám dokonca spôsobiť kožné problémy . Alebo o autentický, ale lacnejší výrobok nižšej triedy vydávaný za vyššiu triedu. Typickým príkladom takejto zámeny je napríklad toaletná voda za parfum (často krát aj prebalená do obalu parfumu).

3. Nakupujte cez internet, môžete tak výrazne ušetriť. Dobre nakúpiť sa dá aj na internetových burzách. Dôležité ale je, aby človek alebo obchod od ktorého nakupujete mal dobré hodnotenia od spokojných zákazníkov. Často krát je bezpečnejšie nakúpiť na burze od obchodu s dobrými hodnoteniami ako od neznámeho internetového obchodu s peknou stránkou :-) .